Skip to Main Content / Passer au contenu
 

Challenge Winners (2016)

Congratulations to all of the winning teams from the Spring 2016 Let's Talk Science Challenge!

Alberta

Edmonton, AB. University of Alberta

First Place: Mary Butterworth School
"Sassy Scientists" - Rian, Hailey, Ayah, Sarah

Spirit Award: Mary Butterworth School
"Science Rebels" - Zeliha, Katie, Sumaya, Kaitlyn

Calgary, AB. University of Calgary

First Place: Thomas B. Riley School
"Neutral" - Ronaar, Soham, Mahtaab, Ryan

Spirit Award: Thomas B. Riley School
"Electrofission" - Javy, Parthiv, Kevin, Arvin


British Columbia

Vancouver, BC. University of British Columbia

First Place: Berkshire Park Elementary School
"Chocolate pegasi" - Aneeta, Alicia, Timothy, Olivia

Spirit Award: Cornerstone Montessory School
"Dream Team" - Gunnar, Gurtaj, Simran

Victoria, BC. University of Victoria

First Place: North Saanich Middle School  
"NSMS 2" - Tori, Samantha, Jaden, Emma

Spirit Award: St. Andrew's Regional High School
"The Reactors" - Rae, Andrew, Cameo, Sophie


Manitoba

Winnipeg, MB. University of Manitoba

First Place: St. Maurice School
"Team 6A" - Cassidy, Maylia, Manjot, Sri

Spirit Award: Acadia School
"Acadia Atoms" - Gurkomal, Amanthi, Dami, Amira

 


Newfoundland and Labrador

St. John's, NL. Memorial University of Newfoundland

First Place: Lakecrest - St. John's Independent School
"Lakecrest 100" - Rashmi, Anna, John

Spirit Award: St. Paul's Junnior High School
"Krazy Koalas" - Annika, Mahiba, charlotte, Hailey

 

Corner Brook, NL. Memorial University of Newfoundland - Grenfell Campus

First Place: Stephenville Middle School
"Team # 1" - Daniel, Madison, Hannah

Spirit Award: Viking Trail Academy
"Fantastic Four " - Breanna, Hailey, Jorja, Sydney

 


New Brunswick

Fredericton, NB. University of New Brunswick - Fredericton Campus

First Place: George Street Middle School
"GSMS 1" - Sam, Georgia, Collin, Jenna

Spirit Award: Florenceville Middle School
"The Science Ners" - Selena, Sophie, Gracie, Delaney


Nova Scotia

Halifax, NS. Dalhousie University

First Place: Five Bridges Junior High School 
"FBJH 2" 

Spirit Award: 


Ontario

Guelph, ON. University of Guelph

First Place: Claude Watson School for the Arts 
"GRET" - Grace, Roger, Edward, Tom

Hamilton, ON. McMaster University

First Place: Claude Watson school for the Arts
"Eugloid" - Leon, Michael, Sahil, Alex

Spirit Award: Sir William Osler Public School
"Jalepeno Pepper Posse" - Zoe, Marjorie, Camila, Madeline

Kingston, ON. Queen's University

First Place: Module Vanier Elementary School
"Bromosomes" - Mackenzie, ciara, Ellie, Nia

Spirit Award: Lakeshore School
"Lakeshore 1" - Adam, Jack, Oliver, Jack

London, ON. Western University

First Place: Orchard Park Public School
"Argetlam" - Jessica, Jada, Anika Nola

Spirit Award: Académie de la Tamise
"The Mrs. Einsteins" - Rowan, Maricin, Zoe, Jasmine

 

 

Mississauga, Ontario. University of Toronto - Mississauga Campus

First Place: "Default" - William, Immanuel, Laura, David

Spirit Award:

Ottawa, ON. Carleton University

First Place and Spirit Award: St. Peter High School
"The Triwizard Champions" - Mikaela, Sarah, Anjali, Madeline

 

 

Scarborough, Ontario. University of Toronto - Scarborough Campus

First Place: J.B. Tyrell Public School
"High Salinity" - Anna, Aarabhi, Achilles, Edmund

Spirit Award: St. Gabriel Lalemant Catholic School
"STAR Wars" - Cameron, Thaddeus, AJ, Jadien

Sudbury, ON. Cambrian College

First Place: Marymount Academy Catholic School
"Newton's Ninjas" - Katerina, Elecksa, Kaylee, Cloe

 

Spirit Award: 

Toronto, ON. University of Toronto - St. George Campus

First Place: Holy Name Gifted Centre
"R.E.M. Gems" - Hannah, Madelyn, Cayleigh, Freddy

Spirit Award: Holy Name Gifted Centre
"The Order of the Pharynx" - Sabrina, Amoren, Isabella, Ani

Toronto, ON. York University

First Place: Wellington Public School
"Absolute Zero Cool" - Anna, Siya, Namirah, Madison

Spirit Award: Toronto Montessori Schools - Elgin Mills
"50 shades of awesome" - Michelle, Rose, Isabella, Vanessa

Waterloo, ON. Waterloo University

First Place: St. Kateri Tekakwitha Catholic Elementary School
"Plutonium" - Mikyah, Mackenzie, Em, Iggy

Spirit Award: Elizabeth Ziegler
"C.O.W.S" - Jomi, Olivia, Celeste, Audrey

Windsor, ON. University of Windsor

First Place: Académie Ste Cécile Internationale
"Ste Cécile Team 3" - Ben, Sumant, elisa, Teodora

Spirit Award: St. John de Brebeuf

"Electric Minds" - Grace, Skylar, Emma, Luca

Quebec

Montreal, Quebec. McGill University

First Place: Villa Maria High School
"Atom's Family" - Michaela, Kelly, Alina, Sara

Spirit Award: L'école Royal Vale
"Royal Smarties" - Jena, Lila, Anaïs, Olivia

 

Saskatchewan

Saskatoon, SK. University of Saskatchewan

First Place: 

Spirit Award: Silverspring Elementary School

"The Weirdos" - Abby, Katelyn, Julia, Adam